REJESTRACJA

22 815 44 72

ZAPRASZAMY

8:00 - 20:00

Holter ciśnieniowy (RR)

Koszt badania: 110 zł. Holter ciśnieniowy (RR) polega na całodobowym monitorowaniu ciśnienia tętniczego. Pomiary wykonywane są co 20 minut podczas dnia oraz co 30 minut w nocy. Przez cały czas na jednym ramieniu założony jest mankiet do pomiaru ciśnienia połączony z rejestratorem, na którym zapisywane są wszystkie pomiary ciśnienia. Pacjent powinien zachowywać się normalnie, bez większych ograniczeń. Nie wskazany jest tylko bardzo intensywny wysiłek fizyczny.

Badanie służy do wykrywania nadciśnienia tętniczego, monitorowania jego leczenia, oceny zmienności dobowej ciśnienia tętniczego.

Holter ciśnieniowy nazywany jest też czasem holterem RR, a jego głównym zadaniem jest całodobowy pomiar ciśnienia. Wykonanie holtera jest bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolene, chociaż może wiazać się z niedużym dyskomfortem, ponieważ pomiary wykonywane są co 15-20 minut w ciagu dnia lub co pół godziny w nocy. Podczas pomiaru ciśnienia nie należy rozmawiać, a ręka powinna być wyprostowana. Holter zakładany jest zawsze na lewą ręką.

Skrót RR pochodzi od nazwiska włoskiego lekarza pediatry Scipione Riva-Rocciego, który jako pierwszy opisał metodę pomiaru ciśnienia tętniczego.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA

  • podejrzenie nadciśnienia tętniczego
  • podejrzenie dużych różnic w zakresie wartości ciśnienia tętniczego zmierzonego w gabinecie lekarskim oraz domu
  • podejrzenie odporności farmakologicznej leczenia nieprawidłowego ciśnienia
  • podejrzenie nadciśnienia u kobiet w ciąży

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

Niezbędne badania dodatkowe: nie ma konieczności.
Sposób przygotowania do badania: holter jest badaniem bezbolesnym i nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla pacjenta.
Wskazane jest założenie luźnych ubrań by ukryć pod nimi zarówno mankiet jak i rejestrator urządzenia.
Leki: w dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe.
Podczas badania:
Całość badania trwa 24 godziny.
Podczas badania pacjent nie może się kąpać oraz zdejmować urządzenia.

Nie ma przeciwskazań do wykonywania holtera ciśnieniowego, poza sytuacją, w której konieczne jest podjecie czynnosci ratujacych życie. Holter ciśnieniowy mogą wykonywac kobiety w ciąży. Jest on bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka, szczególnie, że nadcisnienie tętnicze często wystepuje podczas ciąży.

Decyzję o tym jak często powtarzać wykonanie holtera ciśnieniowego podejmuje lekarz kardiolog, który specjalizuje się w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Największą zaletą holtera ciśnieniowego jest systematyczny pomiar ciśnienia w ciagu dnia, a także regularny pomiar ciśnienia w nocy. Jest to pora w ciagu doby, gdy zazwyczaj nie dokonujemy pomiarów. Pacjent prowadzony przez kardiologa i przyjmujący leki na nadciśnienie, nadal powinien regularnie mierzyć sobie ciśnienie rano i wieczorem za pomocą ciśnieniomierza naramiennego lub nadgarstkowego. Wyniki powinny być spisywane w indywidualnym dzienniczku pomiaru ciśnienia. Taki dzienniczek pacjent może otrzymać od lekarza kardiologa.

PARTNERZY

DZIĘKUJEMY ZA ZAUFANIE

Alab
Alianz
Voxel
Moboleholter
Dietoterapia
Psychomedic
MML
Groupon
Serce dla arytmii
KARDIOSYSTEM Warszawa Centrum Medyczne

Podaj nam swój adres e-mail, by zapisać się do newslettera i być na bieżąco z informacjami oraz promocjami przychodni Kardiosystem.

captcha

Powered by ChronoForms - ChronoEngine.com

zamknij